CELE DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY

1. Wyposażenie ucznia w wiadomości umożliwiające kontynuację nauki na następnym etapie edukacji.
2. Wyposażenie ucznia w umiejętności umożliwiające sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.
3.  Wspomaganie uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
5.  Stworzenie warunków do prawidłowego rozwoju fizycznego.
6.  Kształtowanie postaw prospołecznych.
7.  Kształtowanie postaw prozdrowotnych i ekologicznych.
8. Przygotowanie do życia w zintegrowanej Europie - podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania środków z Unii Europejskiej (przystąpienie do europejskiego programu "Socrates")
9.  Kształtowanie postaw estetycznych.
10. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

WIZJA GIMNAZJUM NR 1
1.
Nasza szkoła to społeczność, którą tworzą uczniowie, nauczyciele i rodzice.
2. Jesteśmy szkoła, której działania są zgodne z uniwersalnym systemem wartości, szczególnie takich jak miłość, mądrość, wolność i tolerancja.
3. Kształcimy u uczniów świadomość tożsamości i tradycji narodowej oraz regionalnej, w poczuciu przynależności do Zjednoczonej Europy.
4. Przekazujemy uczniom rzetelna wiedzę, która umożliwia im kontynuowanie dalszej nauki.
5. Przygotowujemy ucznia do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie i radzenia sobie z zagrożeniami współczesnej cywilizacji.
6. Zapewniamy życzliwą i bezpieczną atmosferę opartą na poszanowaniu godności i wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu i szacunku.
7. Umożliwiamy uczniom zdobywanie wiedzy i umiejętności dzięki dobrze wykształconej kadrze stosującej efektywne metody nauczania oraz nowoczesnemu wyposażeniu pracowni.
8. Stwarzamy warunki do pełnego rozwoju osobowości ucznia, jego uzdolnień i zainteresowań, uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości naszych wychowanków.
9. Dbamy o prawidłowy rozwój fizyczny uczniów i kształtujemy postawy prozdrowotne.
10. Uczymy szacunku do przyrody i dbałości o środowisko naturalne.